Makieta UX
Makieta UX jest niezbędnym elementem w procesie powstawania strony internetowej, czy aplikacji mobilnej. Jest to zarys projektu w efekcie finalnym prezentowania się strony WWW lub aplikacji.
Makiety są przydatnym narzędziem pomagającym sprawdzić użyteczność projektu i jego funkcjonalność wobec użytkownika jeszcze przed etapem kodowania. Celem makiety nie jest jednak obrazowanie profesjonalnego i dokładnego designu (to ma miejsce dopiero na etapie końcowym). Makiety są podstawą do dalszego tworzenia projektu i tworzy się we wczesnym etapie projektowania przy użyciu arkuszy papieru, czy flipcharta.
Rodzaje makiet UX
Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje makiet: LoFi (Low Fidelity) oraz HiFi (High Fidelity). Różnią się one szczegółowością, ale oba typy są przydatne z tym, że na różnych etapach tworzenia projektu.
Makieta LoFi
Te makiety powstają zwykle w kolorystyce czarno-białej lub ewentualnie w wykorzystaniu ocieni szarości. Celem makiety LoFi jest przedstawienie rozmieszczenia i rozmiaru elementów, takich jak nawigacja strony, przyciski, zdjęcia, tekst, grafika. Makiety LoFi skupiają się na kluczowych komponentach produktu, dlatego często brakuje w nich szczegółów.
Makieta HiFi
Po przetestowaniu i zaakceptowaniu podstawowych założeń produktu powstaje makieta HiFi. Jej rolą jest solidne dopracowanie szczegółów brakujących w makiecie LoFi. Z wszelkich elementów, grafik oraz treści zostaje wyeliminowana szarość, której miejsce następnie zajmują kolory i piktogramy. Na tym etapie strona, czy aplikacja przedstawia się już w formie znacznie zbliżonej do efektu finalnego.
Dlaczego warto korzystać z makiet UX?
- Oszczędność finansowa – wczesne angażowanie się w projektowanie wszelkich produktów cyfrowych bywa kosztowne ze względu na częsty brak oczekiwanego efektu końcowego lub całkowite nie spełnianie założeń. Wykorzystywanie makiet UX pomaga uniknąć tego typu błędów, ponieważ ogranicza nas tylko arkusz papieru i wizja.
- Oszczędność czasu pracy – czekanie na poprawione grafiki lub finalny produkt może trwać tygodniami. W przeciwieństwie do tego szybszą alternatywą jest sięgnięcie po makiety UX, w których można reagować na bieżąco.
- Kontrola kosztów – dokładnie wykonane makiety oraz architektura informacji pozwalają na sprawniejszą wycenę kodowania produktu finalnego. Jeśli koszt okaże się zbyt wysoki zawsze można wrócić do makiety i skorygować ją o wykluczenie zbędnych elementów, a następnie przystąpić do ponownego testowania z użytkownikami.